Profesyonel LPG/AFR Yol Ayarı;
AFR Sensörü yardımı ile aracın benzindeki Hava-Yakıt karışım oranlarının, araç seyir halinde farklı koşullarda kullanılarak, LPG sistemine muadil ayarlanmasıdır. AFR Ayarı yapılmış LPG’li araçlar Benzin performansı ve sağlığı ile kullanılır.

AFR Ayarının Normal LPG Ayarından Farkı;
Araç tam yük haline geçince, arabalarımızın oksijen sensörüyle araç beyni arasındaki iletişim kesilir ve hava yakıt karışımını zenginleştirebilmek için araç beyni üzerindeki sabit bir harita tarafından yönetilir. Biz bu duruma Open-Loop durumu diyoruz. İşte normal LPG ayarında sıkıntı yaşanan kısım buradadır. Bu kısım (tam yük kısmı) ne yol ayarı ile ne de araç beyninin yakıt düzeltme verileri ile ölçülemediği için LPG ayar haritası kısmında tam bir muamma olarak kalmaktadır. AFR Sensörü yardımı ile; aracın tam gaz/open-loop konumunda ve benzinli kullanımda kaç AFR değeri verdiği tespit edilip, sonrasında aracı LPG’ye alarak LPG’de tam gaz/open-loop konumunda aracı muadil AFR/Lambda değerine ayarlamak gerekmektedir.
​LPG ayarı bu şekilde yapıldığı zaman ise LPG’de de motor benzinde yaşanan sağlıklı yanmayı gerçekleştirecek, performans düşüklüğü, supap erimesi, katalizör erimesi gibi durumlar yaşanmayacaktır.

Hatalı LPG Montajı ve Ayarı Yapılmış Araçlarda Görülen Başlıca Problemler;
*Arıza lambaları,
*Zengin-Fakir karışım hataları,
*Performans düşüklüğü,
*Hızlanmalarda tekleme,
*Rölantide dengesizlik,
*Sarsıntılı çalışma,
*Supap erimesi-uzaması,
*Katalizör dolması, dağılması vb..

Düzgün montaj ve ayar ile LPG kaynaklı sorun ve performans düşüklüğü yaşamazsınız.

Sıkça Sorulan Sorular kategorisinde cevabını bulamadığınız sorularınız ve AFR Ayarı Randevusu almak için  Çözüm Merkezleri sayfamızdan bulunduğunuz ildeki  AFR ayar noktamızın iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.